YouTube
Facebook
Twitter
You Are Here » Methodist College Home Extra-Curricular » Activity Timetables

Activity Timetables

Before School Activities

 
MONDAY
TUESDAY
WEDNESDAY
THURSDAY
FRIDAY
 
MUSIC
 
GIRLS’ CHOIR
Forms 4-U6
8.30-9.10am
G22 (LVR)
 
SENIOR CHOIR
Forms 4-U6 (Full)
8.30-9.10am
F9 (RMC)

JUNIOR ORCHESTRA
Forms 1-3
8.30-9.10am
 
 
THE BAND
Forms 1-U6
8.30AM
G22 (DT)
 
SENIOR CHOIR
Forms 4-U6 (Boys)
8.30-9.10am
F9 (KNJ)
 
GIRLS’ CHOIR
Forms 4-U6
8.30-9.10am
G22 (LVR)
 
JAZZ BAND
All Forms
8.25am
G22 (KNJ)
 
JUNIOR CHOIR
Forms 1-3
8.30-8.55am
F9 (LVR)
 
SPORTS
 
SWIMMING CLUB
Forms 1- U6
8-8.40am
Swimming Pool
(AM)
 
BOYS’ SENIOR ROWING
Forms 5-U6
Training
7am
FR (NGT)
 
GIRLS’ ROWING
Training
7.30am
SH (EM)
 
U12 & U13 CRICKET
Training
7.30-8.45am
SH

MEDALLION
RUGBY

Training
7.30am
(NW/AW)

U13 & U14 GIRLS HOCKEY
fitness
SH (AD)
 
SENIOR RUGBY TRAINING
Forms 5-U6
LG (NKW/SEL/THC)
 
  
SWIMMING CLUB
Forms 1-U6
8-8.40am
Swimming Pool (AM)
 
 
GIRLS’ ROWING
Training
7.30am
FR (EM)
 
 U12 & U13 CRICKET
Training
7.30-8.45am
SH  









 
 
SWIMMING CLUB
Forms 1-U6
8-8.40am
Swimming Pool (AM)

MEDALLION
RUGBY
Training
7.30am
(NW/AW)
 
 
SENIOR RUGBY TRAINING
Forms 5-U6
LG (NKW/SEL/THC)
 
 
SWIMMING CLUB
Forms 1- U6
8-8.40am
Swimming Pool (AM)
 

BOYS’ SENIOR ROWING
Forms 5-U6
7am Training FR (NGT)
 
GIRLS’ ROWING
Training
7.30am
SH (EM)
 
SENIOR GIRLS’ HOCKEY
Training
8-8.40am
SH (FMI/LMC)
 
SWIMMING CLUB
Forms 1- U6
8-8.40am
Swimming Pool (AM)
 
 
GIRLS’ ROWING
Training
7.30am
FR (EM)
 
 
CLUBS/ SOCIETIES
 
ROMANIA SOCIETY
(Break-Time)
L6 Students M3 (APG)
 
CHEMISTRY CLINIC
Forms 1-U6
8-8.40am
S1 (MRJD)
 
 
CHEMISTRY CLINIC
Forms 1-U6
8-8.40am
S1 (MRJD)
 
PP Pirrie Park/SH Sports Hall/LG Large Gym/FR Function Room

Lunchtime Activities

 
MONDAY
TUESDAY
WEDNESDAY
THURSDAY
FRIDAY
 
ARTS
 
 
 

JUNIOR DEBATING SOCITEY
Forms 1-4 (Alternate Weeks)
Drama Studio (MEC)

HEWITT SOCIETY CREATIVE WRITING
L6&U6
M1 (SMW)
 
 
MUSIC

JAZZ BAND
All Forms
G22 (KNJ)

CHAPEL CHOIR
Forms 4-U6
1.25-1.50pm
Chapel/G1 (RMC)
 

RECORDER GROUP
Forms 1-U6
1.20pm
G1 (DT)

CHAPEL CHOIR
Forms 4-U6
1.25-1.50PM
Chapel/G1 (RMC)
 
SENIOR CHOIR
Forms 4-U6 (Girls)
1.25-1.50pm
F9 (LVR)

LUNCHTIME
RECITAL
Chapel of Unity
1.20-1.40pm
 
SPORTS
 
 
 

U12 RUGBY TRAINING
1.15-1.50pm
SH (DW/NW)
 

U14 GIRLS’ HOCKEY
Training
12.20-12.45pm
SH (CO)

U15 MEDALLION RUGBY
Training
12.55-1.40pm
SH (CM)
 
CLUBS/ SOCIETIES

PUPIL LIBRARIAN
All Forms (Form 1 after Easter)
Rota Basis
Library (EP)
 

FORM 1 RUSSIAN CLUB
E4 (AAK)
 
 
 
GEOLOGY SOCIETY
Forms 1-U6
L4 (KP)
 

MODELLING CLUB
All Forms
T2/T3 (NGT/JLM)
 


ENGINEERING EDUCATION SCHEME
Form L6
T1/T2 (JLM)
 
 
 
L6 STUDY CLINIC
C8&N9
(KEM/RPC/CGM)
 
GREEK CLUB
Forms 2&3
C6 (ARD)
 
 
 
 
FORM 1 DROP-IN CENTRE
F6 (Assistant L6 Prefects)
 
 

PUPIL LIBRARIAN
All Forms (Form 1 after Easter)
Rota Basis
Library (EP)



ENTERTAINMENTS GROUP MEETING
All Forms
1.30pm
J1 (MCC/JVB)
 
CHESS CLUB
Forms 1-U6
E2 (MJD)

 
 
 
ENVIRONMENTAL AND CONDERVATION ORGANISATION (ECO)
Forms 1-U6
N2 (FAQ/CWF)
 

NATURAL HISTORY SOCIETY
Forms 1-U6
(One Tues per Half Term)
N2 (FAQ/ CWF)
 
  
JUNIOR CU
Forms 1-3
1.15-1.50pm
Drama Studio (LKG/LPC/AKS/CNR/DGN/JC)

 
FORM 1 DROP-IN CENTRE
F6 (Assistant L6 Prefects)
 

 
BT YOUNG SCIENTIST TEAM
(Sept-Dec)
N2 (FAQ)
 

PUPIL LIBRARIAN
All Forms (Form 1 after Easter)
Rota Basis
Library (EP)


TECHNOLOGY CLUB
Forms 1-3
T5 (BRB)
 
 
 FORM 1 DROP-IN CENTRE
F6 (Assistant L6 Prefects)

 MUN
N2 (NMR)
 
 


 
 BT YOUNG SCIENTIST TEAM
(Sept-Dec) N2 (FAQ)

GEOLOGY SOCIETY
L4 (KP)
 

PUPIL LIBRARIAN
All Forms (Form 1 after Easter)
Rota Basis
Library (EP)


 
RUSSIAN JUNIOR HOMEWORK CLUB
Forms 2&3
E4 (TNM)
 
 
L6 STUDY CLINIC
C8&N9
(KEM/RPC/CGM)
 
 
 
PSYCHOLOGY SOCIETY
Forms 4-U6
K6 (GMK/LDW)
 
 
 
 FORM 1 DROP-IN CENTRE
F6 (Assistant L6 Prefects)
 
 
 
INDIA SOCIETY
K4
(RMK/DGN/GMK/PDK/
LDW)
 
 
BT YOUNG SCIENTIST TEAM
(Sept-Dec)
N2 (FAQ)

JUNIOR FILM CLUB V2
Form 1-3 (LED)

ARABIC CLUB
Form 1-4
R33 (MJD)
 

PUPIL LIBRARIAN
All Forms
(Form 1 after Easter)
Rota Basis
Library (EP)


MODELLING CLUB
All Forms
T2/T3 (NGT/JLM)
 
 SENIOR CU
L6&U6
G1
(DGN/GMK/SNL/
SEL)
 
FORM COUNCIL
(Meet Twice a Term
As announced with H.O.F) 
 
SCHOOL COUNCIL
(Meet Each Term in Boardroom with HM, VP, Head of Pupil Voice)

SENIOR DEBATING SOCIETY

K3 (WML)
PP Pirrie Park/SH Sports Hall/LG Large Gym


After School Activities
 
MONDAY
TUESDAY
WEDNESDAY
THURSDAY
FRIDAY
 
ARTS
 
 
 
JUNIOR ART CLUB
Forms 1-3
3.45-4.30pm
(Until Easter)
Art Dept.
 
 
 
MCB NEWS TEAM
Forms 1-U6
V2/Maclab (LED)
 
 
MUSIC
 
SENIOR ORCHESTRA
Forms 4-U6
3.45-4.45pm
Whitla Hall (KNJ)
 
JUNIOR CHOIR
Forms 1-3
3.45-4.30pm
Chapel (LVR)
 
GIRLS’ CHOIR
Forms 4-U6
3.45-4.45
Chapel/G22 (LVR)
 
 
 
 
CHAPEL CHOIR
Form 4-U6
3.30-4.45pm
Chapel/G1 (RMC)
 
SPORTS
 
SENIOR RUGBY TRAINING
Forms 5-U6
PP
(NKW/SEL/THC)
 
 
 
GIRLS’ VOLLEYBALL
Forms 4-U6
4-5.15pm
SH (NG)
 
 



BOYS’ VOLLEYBALL
Forms 4-U6
4-5.15pm
SH (NW)
 
 
 

U13 RUGBY
U13A & BXV’S
Bottom Quad
3.10-5pm
(MRJD/APG)
 

BOYS’ SENIOR ROWING
Training
Forms 5-U6
3.30-5pm
FR (NGT)
 
FENCING CLUB
Forms 1-U6
3.30-5pm
LG (AS/LC/GD)
 
SENIOR GIRLS’ HOCKEY SQUAD
4-5.30pm
Deramore (FMI/LMC)
 
BOYS’ SENIOR ROWING
Forms 5-U6
3.30pm
Weights Training
LG (NGT)
 
 U14 RUGBY TRAINING
3.20-4.30pm
Bottom Quad
(THC/DR/AHW)
 
 



U14 GIRLS’ HOCKEY
4-5.15pm
Deramore (CO)

U12 RUGBY
Training
3.45-5.15pm
(DW/LG)
 
SENIOR NETBALL
Forms 4-6
4-5pm
SH (RMcW)
 
NETBALL
Forms 1-3
3.30-5pm
SH (CAH)
 
 

KAYAK CLUB
Form 2 (Forms 3&4 in Summer Term)
3.15-4.30pm
SP (SM/JEM/LFH)
 
BOYS’ SENIOR ROWING
Forms 5-U6
3.10pm
Rowing @ Boathouse (NGT)
 
JUNIOR BOYS’ HOCKEY
4-5pm
Deramore
(JF/RM/CDM)
 

SQUASH CLUB
3.10-4.30pm
Boat Club (DR)
 
 
SENIOR RUGBY TRAINING
Forms 5-U6
PP
(NKW/SEL/THC)
 
 
 
BOYS’ SENIOR ROWING
Forms 5-U6
3.30pm
Weights Training
LG (NGT)
 


MEDALLION RUGBY TRAINING
Bottom Quad/Grass/SH
3.20pm=5pm (CGM)
 
 
 SENIOR BOYS’ HOCKEY
Deramore
4-6pm
(CJW/SL)
 
 2XIB & 3XI HOCKEY
4-5.15pm
Weights Room (CNR)

FORM 1 NETBALL
SH (CH)
 
U15 MEDALLION
RUGBY
Training
12.55-1.40pm
SH (CM)
 
 
CLUBS/ SOCIETIES
 
FRENCH DEBATING TEAM
L6&U6
3.30-5pm
E1 (PWC)
(Differing times of year)
 
DUKE OF EDINBURGH
Form 4
(RMK)
 
JUNIOR SCHOOL COOKERY CLUB
Form 1-3
3.15-4.30
F2 (JC)

MANDRAIN CLASS
L6
R9 (MJD)
 
DUKE OF EDINBURGH
Form 4
(RMK)
 
 
 
  

BAR MOCK TRIAL
L6&U6
3.45-5.30pm
F8/F9/Drama Studio
(Sep-Nov) (JEM)

JUNIOR & SENIOR DRAMA CLUB
3.30-4.30PM

POLITICS & CURRENT AFFAIRS SOCIETY
3.30-4.30
R7/R8 (AL)
 
 
 
SENIOR DEBATING
Forms 5-U6
K2 (BD/WML)
 
 
 
  

BAR MOCK TRIAL
L6&U6
3.45-5.30pm
F8/F9/Drama Studio
(Sep-Nov) (JEM) 

JUNIOR & SENIOR DRAMA CLUB
3.30-4.30PM

ARABIC LANGUAGE CLUB
L6
R33 (MJD)
 
RUSSIAN CIRCLE
Middle & Senior School
(Spring & Summer Terms)
SH (TNM)
 
 EQUESTRAIN CLUB
Forms 1-U6
Pupils with own pony/
Horse
Various Locations
(KRB)
PP Pirrie Park/SH Sports Hall/LG Large Gym/SP Swimming Pool/FR Function Room